Do kogo o poradę odnośnie spadku?

Spadek budzi w każdej rodzinie wiele emocji, w szczególności, jeśli spadkobierca nie zostawił po sobie testamentu a krąg spadkobierców jest dość duży. Przepisy kodeksu cywilnego oczywiście zawierają ściśle określoną kolejność dziedziczenia ustawowego oraz przewidują udziały w spadku przypadające na każdego ze spadkobierców ustawowych. Dla przeciętnego Kowalskiego nie są one jednak proste, łatwe i zrozumiałe.

Kogo zatem prosić o pomoc w tematach spadkowych i o poradę. Zdecydowanie przyda się zaangażowanie adwokata lub dobrego radcy prawnego do tego typu spraw. Ma ono znaczenie w szczególności, kiedy prawo do spadku jest kwestionowane przez innych uczestników postępowania.

Rola radcy prawnego przy nabyciu spadku

Dzięki obecności radcy prawnego z Krakowa postępowanie spadkowe będzie bardziej zrozumiałe. Radca prawny specjalizuje się w przeprowadzaniu spadku, w sprawach o podział spadku, w regulowaniu stanu prawnego nieruchomości w tym: gruntów, mieszkań, działek, kamienic. Wszystko po to aby spadkobierca miał możliwość spokojnie rozporządzać swoją nieruchomością. Radca prawny udziela także porad prawnych z zakresu sporządzania testamentów. Zajmuje się sprawami dotyczącymi zachowku, wydziedziczenia czy uznania niegodnym dziedziczenia.

W każdej sprawie spadkowej warto powierzyć swoją sprawę profesjonaliście. Dość często sprawy spadkowe na pozór wydają się łatwe, niemniej jednak w toku ich prowadzenia pojawiają się często problemy, którym nie będzie w stanie sprostać.

Prawo do spadku a notariusz

Postępowanie spadkowe pozwala nam stwierdzić prawo do spadku po zmarłym. Proces ten można przeprowadzić w sądzie lub też u notariusza. Na skutek postępowania na drodze sądowej, otrzymujemy postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku. W kancelarii notarialnej natomiast możemy liczyć na sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia. Taki akt zostaje zarejestrowany w Rejestrze Spadkowym prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną. Po rejestracji posiada

on moc prawną prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wydanego przez sąd. Aby sporządzić akt poświadczenia należy się wybrać do dobrego notariusza w Krakowie. Warunkiem koniecznym w celu spisania aktu, jest obecność wszystkich osób, które wchodzą w grono spadkobierców jako ustawowi czy też testamentowi.

Pomoc prawna w trudnych sytuacjach spadkowych

Nie zawsze informacja o otrzymaniu spadku jest dla nas dobrą wiadomością. Sytuacja rodzi komplikacje, jeśli w wyniku nabycia spadku otrzymujemy długi. Mają miejsce również sytuacje, gdy na skutek darowizny czy też testamentu zostajemy pozbawieni spadku. Wówczas można starać się o zachowek, co również wymaga profesjonalnego wsparcia prawnego w postaci adwokata, radcy prawnego czy notariusza. W każdym przypadku porady prawne będą wskazane.