Na co zwrócić uwagę, wybierając dom spokojnej starości?

Zanim spróbujesz ubiegać się wolne miejsce w domu spokojnej starości, by umieścić w nim później kogoś bliskiego, ustal, czym będziesz się kierować podczas poszukiwań takiej placówki. Musisz mieć swoje kluczowe kryteria wyboru. Opracuj zatem krótki plan działania i koniecznie się go trzymaj, nie godząc się na żadne kompromisy, by nie wybierać wyłącznie „mniejszego zła”.

Dobry dom spokojnej starości na pewno musi być ośrodkiem wiarygodnym. Powinien on wzbudzać twoje zaufanie i to od samego początku, gdy tylko zaczniesz czytać o nim na jego stronie internetowej czy sam go odwiedzisz i porozmawiasz z jego pracownikami. Tę wiarygodność ośrodka opieki dla osób starszych możesz też w dość prosty sposób zweryfikować. Sprawdź, czy wybrana przez ciebie placówka posiadana odpowiednie zezwolenia na prowadzenie domu opieki. Takie dokumenty zazwyczaj wydawane są przez wojewodę i każdy, kto tylko chce, może do nich spokojnie zajrzeć.

Na pewno istotne będą dla ciebie również przewidywane opłaty, więc o nie też musisz zapytać albo sprawdzić je z pomocą Internetu. Uważaj też na różne dodatkowe koszty. Dobry i dbający o klientów dom opieki dla osób starszych od razu powinien cię o nich poinformować, zanim jeszcze zdecydujesz się na podpisanie umowy. Tę umowę oczywiście sam musisz dokładnie przeczytać. Jeżeli pojawią się w niej jakiekolwiek niejasności, od razu o nie pytaj i na bieżąco pozyskuj nowe informacje. Czasem nawet warto tutaj zwrócić się po pomoc do prawnika. Nie musi to być wcale najlepszy w Polsce adwokat. Wystarczy, że skorzystasz z darmowej porady prawnej, a będziesz mógł wspólnie z ekspertem od polskiego prawa przeanalizować całą umowę.

Na sam koniec pamiętaj też, że każdy dom spokojnej starości może funkcjonować nieco inaczej. Niektóre placówki koncentrują się niemalże wyłącznie na sprawach związanych ze zdrowiem i rehabilitacją podopiecznych, podczas gdy inne dbają głównie o ich samopoczucie, czyli proponują im różne dodatkowe zajęcia, treningi sportowe czy inne rozrywkowe aktywności. Pomyśl więc najpierw, czego właściwie szukasz, a dopiero potem zacznij tego szukać.

One thought on “Na co zwrócić uwagę, wybierając dom spokojnej starości?

Dodaj komentarz