Jak załatwić sprawy spadkowe?

Po śmierci bliskiego prawo nakłada liczne obowiązki. Podstawowym z nich jest stwierdzenie prawa do nabycia spadku. Chociaż proces ten wydaje się być skomplikowany, to jednak każdy prawnik powinien nam w tym pomóc. Warto jednak z pewnością samodzielnie zorientować się też w tym temacie, chociażby po to, aby prawo spadkowe nas nie przerażało.

Podstawowym dokumentem by móc na być spadek jest oczywiście akt zgonu spadkodawcy. Jest to zresztą bardzo logiczne, gdyż w takiej sytuacji potwierdzenie, iż nastąpiła śmierć danej osoby to konieczna podstawa do dalszych działań. O ile uzyskanie takiego dokumentu nie powinno być zbyt trudne, to pewne kłopoty mogą się jednak pojawić później. Wszystko dlatego, że prawo do spadku danej osoby może być podważone. Niestety tutaj jasno trzeba też zaznaczyć, że sądowe spory o spadek należą do jednych z najżarliwszych wśród wszystkich spraw sądowych. Co ciekawe prawo nie wymusza na nas żadnego terminu, w którym należy rozpocząć takie postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Niemniej jednak ze względu na swój ważny interes warto z pewnością dołożyć wszelkich starań, aby wszystko przeprowadzić jak najszybciej.

Szczególnie ważne może to być w sytuacji, gdy występują tak zwane długi spadkowe, czyli zobowiązania przeszłe, które nie zdążyły zostać uregulowane przed śmiercią spadkodawcy. Nie każdy też wie, że przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza przyjmujemy długi tylko do takiej wartości, którą odziedziczyliśmy. Odrzucenie spadku natomiast nie wyłącza prawa do niego kolejnych osób. Jako przykład można tu podać chociażby sytuację, kiedy to rodzic dokonuje takiej decyzji. Wówczas spadkobiercą może zostać bowiem jego potomek. No dobrze, a jaka jest kolejności kto dziedziczy spadek? Najpierw dziedzicami są dzieci oraz małżonek. Gdy ktoś ich nie posiada to prawo do spadku posiada rodzeństwo oraz rodzice. Dopiero w następnej kolejności znajduje się dalsza nasza rodzina. Pamiętajmy, że warto zadbać o swój majątek jeszcze za życia. Oczywiście testament notarialny zdaje się być najmocniejszą formą, lecz jak przewidują przepisy prawne absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby sporządzić taki dokument samodzielnie.

O tym, jak napisać testament powstało sporo opracowań, dlatego my nie będziemy się na ten temat rozwodzić. Na pomoc notariusza warto zresztą postawić zawsze wtedy, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości w sprawach związanych ze spadkiem. Z pewnością taki specjalista chętnie pomoże nam w naszych kłopotach.