Adwokat Szczecin – czym się zajmuje Kancelaria Adwokackaw Szczecinie

Planujesz rozwód, chcesz zdobyć pełnię władzy rodzicielskiej, a może dostać alimenty od byłego męża? Sprawdź kiedy adwokat może służyć pomocą prawną.

Interesuje cię odszkodowanie za szkodę, zadośćuczynienie, alimenty lub podział majątku? Nieważne, w każdej z tych sytuacji jesteś w stanie uzyskać pomoc, dzięki skorzystaniu z pomocy adwokata. Właśnie dlatego pozostań na tej stronie i dowiedz się kim jest i czym się zajmuje adwokat, kiedy jest potrzebny i jak się przygotować do spotkania z adwokatem. Dzięki temu poznasz dokładny zakres pomocy prawnej, jaką może oferować adwokat osobom zainteresowanym.

Adwokat – kim jest?

Adwokaci to ludzie, którzy poświęcili swoje życie poznawaniu prawa, aby stać się obrońcami zwykłych ludzi. Każdy z nas może się do nich zgłosić i poprosić o pomoc w sprawie oraz reprezentowanie przed sądem. Adwokat, w przeciwieństwie do prawnika, nie skończył swojej edukacji na studiach, lecz poszedł o krok dalej, zdał egzaminy, odbył praktyki i ukończył ostatecznie aplikację adwokacką.

Właśnie ta aplikacja pozwala prawnikom nauczyć się wykorzystywać teorię w praktyce. Dzięki temu adwokat może, w przeciwieństwie do prawnika, nie tylko udzielać porad prawnych, ale również reprezentować swoich klientów oraz towarzyszyć im w różnych sytuacjach (negocjacje, podpisywanie umowy, rozprawa sądowa).

Adwokat nie musi być obecny w sądzie. Każdy z nas ma możliwość bronić swoich praw samodzielnie bez konieczności skorzystania z usług adwokata czy prawnika. Warto pamiętać jednak, że adwokat to osoba, która jest bardzo dobrze zaznajomiona z przebiegiem sprawy i może służyć swoja wiedzą oraz doświadczeniem. Właśnie dlatego każdy człowiek ma prawo do adwokata – niezależnie od tego, czy jest winny czy nie.

Konstytucja głosi, że masz prawo, aby się bronić, odwoływać do wyższych instancji i nie zgadzać się z argumentami drugiej strony.

Zakres usług adwokata

Funkcje adwokata są bardzo przydatne, zwłaszcza w przypadku, gdy trzeba stanąć przed sądem. Należą zaś do nich:

 • pisanie pism urzędowych,
 • pomoc w odzyskiwaniu należności,
 • udzielanie pomocy prawnej,
 • pomoc w zdobywaniu odszkodowania,
 • reprezentowanie interesów klienta,
 • pomoc w windykacji,
 • uczestniczenie w negocjacjach oraz spotkaniach zarządu spółki,
 • analizowanie dokumentów, umów czy regulaminów,
 • pomoc w odrzuceniu spadku,
 • obrona oskarżonych,
 • występowanie w roli oskarżyciela w imieniu klienta,
 • zdobywanie i przedstawianie dowodów przed sądem, w celu wygrania sprawy,
 • przesłuchiwanie świadków.

W tym celu adwokat musi znać prawo cywilne, karne, gospodarcze, spółek handlowych itd. Ponadto powinien też posiadać określone cechy charakteru i umiejętności niezbędne do wykonywania tego zawodu. Właśnie dlatego nie każdy może pełnić tę ważną społecznie funkcję. Aplikacja adwokacka ma przygotować kandydatów do pełnienia tej roli, poszerzając ich wiedzę w zakresie kodeksów, interpretowania prawa oraz występowania w roli obrońcy lub oskarżyciela.

Kancelaria adwokacka w Szczecinie – jak przygotować się do wizyty

Zanim udasz się na spotkanie z adwokatem, pamiętaj o przygotowaniu dokumentów, dowodów (np. zdrady) i pytań, które chcesz mu zadać. Następnie przygotuj sobie wszystko, co chcesz mu powiedzieć, aby jak najlepiej nakreślić swoją sytuację i wyjaśnić swój problem. Wspólnie na pewno jesteście w stanie znaleźć rozwiązanie, ale to wymaga od ciebie zaufania, otwartości, prawdomówności itd.

Nie bój się zadawać pytań w czasie spotkania z adwokatem, jego kancelaria adwokacka po to powstała, aby udzielać wartościowych porad prawnych. Odpowiadaj na jego pytania, nawet jeśli jest to dla ciebie niekomfortowe i wolałabyś uniknąć rozmawiania o swoich prywatnych przeżyciach czy doświadczeniach. Każdy szczegół może bowiem mieć znaczenie w wygraniu sprawy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dokładnie funkcjonuje kancelaria adwokacka w Szczecinie, oraz jaki zakres pomocy możesz uzyskać od adwokata, możesz sprawdzić dodatkowe informacje na stronie internetowej www.adwokatszczecin.info. Pod tym adresem znajduje się zakres pomocy adwokackiej oraz baza wiedzy, gdzie adwokat ze Szczecina dzieli się wiedzą na tematy związane z pomocą prawną.